משה פרץ ושות'- משרד עורכי דין  • שמירה לאנשי הקשר
  • יצירת קשר
  • שיתוף
  • האתר שלי
  • חיוג
עורך דין לענייני מסים, דיני עבודה, מקרקעין וחדלות פירעון.
עו"ד ורו"ח משה פרץ מספק שירותי ליווי וייצוג מול רשויות המס ומשרדי הממשלה השונים, ליטיגציה בבתי המשפט בעניינים פיסקאליים אזרחים ופליליים בתחום המיסוי והלבנת ההון, ליווי עסקאות מקרקעין מורכבות, ליווי וייצוג בבוררויות בתחומים אלה ועוד.
חקירות ברשויות המס אין הן חוויה קלה, אבל אם תדע איך להתמודד איתן, תצליח לעבור אותן בדרך מוצלחת, תוך נטרול המוקשים.

בשל המורכבות של חקירות המס והידע הרב נדרש, הותיר החוק בידי רשויות המס כוח רב. החקירות ברשות המסים מתחילות כחקירות סמויות.
בגילוי הלא סמוי, בדרך כלל נוהגים חוקרי המס להגיע ל"ביקור" בשעות הלילה או הבוקר המוקדמות לכל מקום שבו להערכתם יימצא חומר הקשור לחקירה.
תחילה דעו כי כל חיפוש שיעשה בבית העסק או בביתכם הפרטי, יהיה על הרשות להשיג ולהציג צו מתאים לחיפוש ו/או תפיסה.
במידה ולוקחים אתכם לחקירה, תדעו כי עומדת לזכותכם הזכות להיפגש עם עורך דין עוד לפני שהחלה החקירה.
החוקרים מתעדים את הכול וכל דבר עלול לשמש כעדות נגדכם, כך שבמידה והם מנסים לשוחח אתכם עוד לפני החקירה, דעו שלא להתפתות לספר ו/או לדבר איתם.
כדאי לדעת כי בתי המשפט מעניקים משקל רב לגרסה הראשונית שאותה מוסר הנחקר, משום שגרסה זו נראית להם כגרסה אמתית יותר, "פחות מחושבת".
האם אפשר לסגור את התיק/הליך כבר בשלבי החקירה?
כפי שכבר הוצג במבזקים קודמים שהוצאו על ידי משרדנו, רבים מהנחקרים מעדיפים לסגור ולעצור את ההליך עוד בשלב החקירה וכל זאת כדי שלא יירשם לחובתם כל תיק/רישום פלילי.
על כן, בשונה מהליכים פליליים אחרים, ישנן שתי אפשריות שדרכן אפשר לעצור את ההליך הפלילי במסים:
1. בקשת כופר: עו"ד המייצג פונה לרשות המסים ומבקש להסיר את המחדלים בהתחייבות של הנחקר. ז"א הנחקר מתחייב לשלם את המס שלא שולמו קודם, להגיש את דוחות המס לשנים הרלוונטיות ובנוסף לשלם כופר כספי (קנס) שמחליף את ההליך הפלילי.
2. המרה בקנס מנהלי: בעבירות מס קלות, לעיתים ניתן להחליף את כתב האישום בתשלום קנס מנהלי. אפשר להשתמש בדרך זו גם בשלביו המוקדמים של ההליך הפלילי וגם לאחר שהוגש כתב אישום.
לאור המורכבות והרגישות של ההליך כאשר ישנו חשד שמתבצעת נגדכם חקירה ברשויות המס יהיה זה חכם לפנות לעורך דין הבקיא בתחום ולא לרו"ח המנהל/המלווה כמו שלרוב חושבים.
עו"ד משה פרץ הינו גם רואה חשבון מוסמך ובוגר תואר ראשון L.L.B במשפטים.
כל מי שפותח עסק חייב לנהל פנקסי חשבונות מסוימים עם תחילת הפעילות העסקית.
ניהול הפנקסים בעצם נותן השקפה על היקף הפעילות העסקית של העסק.
סוגי הפנקסים אשר משקפים את המתנהל בעסק בעיקר הם: חשבוניות מס, חשבוניות מס זיכוי, קבלות, תעודות משלוח, הזמנות ועוד, על פי סוג העסק וגודלו (15 תוספות).
ניהול לא תקין של העסק ושל הפנקסים כמו: רישום לא נכון בספרים, אי הנפקת קבלות, אי הוצאת חשבוניות ועוד, יכולים לגרום לפסילת הספרים של העסק.
כאשר פקיד השומה ו/או מנהל מע"מ, מחליט על פסילת ספרי/פנקסי החשבונות של העסק, הוא בעצם אומר כי לא ניתן לסמוך על הספרים שניהלת, כדי להסיק מהם מהי ההכנסה של העסק.
החובה לנהל ספרים מעוגנת בסעיף 130 לפקודת מס הכנסה ו/או בסעיף 66 לחוק מע"מ.
סטייה מהוראות הסעיפים הנ"ל עשויה להביא לפסילת ספרים.
בין העילות לפסילת ספרים ניתן למנות:
1. פסילה עקב ליקוי מהותי - במהלך ביקורת שנערכה בעסק על ידי פקיד השומה ו/או מנהל מע"מ מגלה ליקוי מהותי המנוגד להוראות ניהול הספרים, ושאינו מאפשר לבדוק את הפעילות העסקית (נתיב ביקורת).
2. פסילה עקב אי רישום תקבול - ביקורת שנערכה בעסק, שלפעמים כוללת קנית ביקורת של מבקרי מס-הכנסה, מגלה שההכנסה לא נרשמה.
3. אי ניהול סרט קופה רושמת - כאשר הוראות ניהול ספרים מחייבות את העוסק לנהל קופה רושמת והוא לא עושה כך. חשוב לציין כי גם במקרה בו התקבולים נרשמו במקום אחר, רשאי פקיד השומה לפסול את ספריו של העוסק.
4. חשבוניות כוזבות בספרים - כאשר פקיד השומה ו/או מנהל מע"מ מוצא בספרי החשבונות של העסק חשבונית כוזבת, בין אם החשבונית פיקטיבית/שלא כדין ובין אם היא נוגעת להוצאה פרטית בסכום מהותי.
פסילת הספרים גוררת עמה סנקציות שונות, ביניהן: שיעור מס התחלתי של 30% בגין הכנסה מיגיעה אישית, עריכת שומה לפי מיטב השפיטה, אי התרת הוצאות שונות ו/או אי הכרה בקיזוז הפסדים לפי החלטת פקיד השומה ו/או מנהל מע"מ, כמו גם במקרים חריגים גם סנקציות פליליות וקנסות למיניהם (כגון: קנסות מנהליים ו/או קנסות גרעון).
במקרים רבים בטרם יחליט פקיד השומה על פסילת הספרים יזמן הנישום לשימוע בפני פקיד השומה או סגנו.
משרדנו, אשר מונה אנשי מקצוע - יוצאי רשות המסים - ומתמחה בייצוג וליווי בהליך החקירה והביקורות למול רשות המסים, ישמח לעמוד לרשותכם.
רבות דובר על מצבו של החייב בהליך הוצאה לפועל, אולם מנגד, ניצבים הנושים שנאלצים להתמודד עם הליכי גביית חובות מורכבים מול אדם שבחלק מהמקרים יעשה הכל בכדי לעכב או להימנע מפירעון החוב.
בכל מקרה מהמקרים האמורים לעיל, מומלץ לפנות אל עורכי דין הבקיאים בתחום זה ולקבל יעוץ משפטי וליווי מקצועי לכל אורך הדרך. מניסיוננו, ניהול מקצועי של הליכי גביית חובות על ידי עורכי דין בעלי ידע עשיר בתחום - משפר באופן ניכר את הסיכוי שכספו של הזוכה יושב אליו תוך זמן קצר. ומנגד החייב יוכל לעמוד בתשלום חובותיו תוך התחשבות ביכולתו הכלכלית, שלו ושל משפחתו ובמינימום פגיעה בניהול כלכלתם הביתית באופן תקין.
משרדנו מייצג זוכים או חייבים ועוסק בלווי וייעוץ ומתאימים לכל לקוח לפי צרכיו את ההליך הרצוי.
עו"ד משה פרץ הינו גם רואה חשבון מוסמך ובוגר תואר ראשון L.L.B במשפטים.
קנסות מנהליים-בראי דיני המס:
ב-30 באפריל 2012 פרסמה רשות המיסים בישראל נוהל חדש 6/2012 המנחה ומשלב את עיקרי ההוראות והנהלים שהופצו במהלך השנים לצורך הפעלת חוק העבירות המינהליות. הוא החוק המאפשר לפקידי השומה, מנהלי מיסוי מקרקעין ומנהלי מע"מ להטיל קנס מינהלי בשל עברות מס קלות (בעיקר טכניות), חלף הגשת כתב אישום. זאת בנוסף לקנסות האזרחיים המוטלים על פי החוק הרלוונטי בשל אותן עברות בגוון האזרחי שלהן, כגון בשל אי הגשת דוח שנתי לנס הכנסה במועד או אי הגשת דיווח על עסקת מקרקעין במועד או אי הגשת דו"ח מע"מ וכדומה (טבלה מרכזת מצורפת בתמונה בתגובה הראשונה).
מנגנון הקנס המינהלי לא נועד למקרים שבהם בוצעו עבירות מס מהותיות, במקרים אלה קיים מנגנון הכופר, עליו ארחיב בפוסט נפרד.
לפרטים נוספים אודות אפשרויות הטיפול בקנסות מנהליים והגנה משפטית לעסקים וחברות ניתן לפנות למשרדנו, המונה יוצאי רשות המסים.
עו"ד משה פרץ הינו גם רואה חשבון מוסמך ובוגר תואר ראשון L.L.B במשפטים..
  סריקה
להקמת כרטיס ביקור דיגיטלי